Youth Theatre (12 – 17 years)

Our dynamic Youth Theatre Programme in Perth is open to all students attending secondary school. We attract a wide range of young people, from those seeking to increase their confidence and speaking ability, to those hoping to pursue a career in theatre and media. Our Youth Theatre arts programme encompasses a five year cycle of curriculum providing young actors with a great diversity of material.

As with our classes for 3 – 12 year olds, the developmental side of the programme is still important, encouraging our students to become confident, articulate communicators. However, the theatre arts side of the Youth Theatre programme is very comprehensive, covering spontaneous improvisation, voice production, small-group improvisation, mini-scripts, character analysis, open-ended dialogues, theatre games, radio plays, quick-fire dialogues, monologues and structured scenes.

In the final term of each year, our students begin work on a scripted production which is performed for a public audience. This is always a highlight of the year and reflects the talents and skills of our students and their teachers.

Many lasting friendships are made through attending the Youth Theatre Programme.

“Jack will need to transfer to your Dianella Youth Theatre class this year due his other commitments. I want to thank you for everything you have done for Jack during his years with you – not only has he achieved increased confidence, but his self-esteem and self pride have risen dramatically.  He absolutely loves drama and your Academy has provided the perfect environment for him to express himself, safely and freely! Jack looks forward to continuing on with his drama with the Helen O’Grady Drama Academy in the Dianella classes.”
Shelley (Floreat Youth Theatre)

Our Current Youth Theatre Classes:

Unfortunately we don't currently have any classes in the Postcode

Please try refining your search in the form above by looking for a nearby postcode, or browse the table of available classes below. New classes are added regularly so check back often.


Weekday Class Time Class Name Location Principal
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Mary Davies Library and Community Centre, Baldivis WA Kristen Matthey
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Mary Davies Library and Community Centre, Baldivis WA Kristen Matthey
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Immaculate Conception Church Hall, Fremantle WA Kerry Jones
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Immaculate Conception Church Hall, Fremantle WA Kerry Jones
Friday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Immaculate Conception Church Hall, Fremantle WA Kerry Jones
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Currambine Community Centre, Currambine WA Justin Lowson
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Currambine Community Centre, Currambine WA Justin Lowson
Friday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Currambine Community Centre, Currambine WA Justin Lowson
Friday 3:45 PM - 4:45 PM Lower Primary 5 - 8 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA Merylena Sulak
Friday 3:45 PM - 4:45 PM Upper Primary 9 - 12 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA Merylena Sulak
Friday 5:45 PM - 6:45 PM Youth Theatre 12 - 15 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA Merylena Sulak
Friday 6:45 PM - 7:45 PM Youth Theatre 15 - 17 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA Merylena Sulak
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years St Aidan's Church Hall, Claremont WA Justin Lowson
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years St Aidan's Church Hall, Claremont WA Justin Lowson
Saturday 9:45 AM - 10:45 AM Lower Primary 5 - 8 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA Kerry Jones
Saturday 10:45 AM - 11:45 AM Upper Primary 9 - 12 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA Kerry Jones
Saturday 11:45 AM - 12:45 PM Youth Theatre 12 - 17 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA Kerry Jones
Saturday 9:00 AM - 9:45 AM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA Kerry Jones
Saturday 9:00 AM - 9:45 AM Kindy & Pre-Primary 3-5 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA Kristen Matthey
Saturday 9:45 AM - 10:45 AM Lower Primary 5 - 8 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA Kristen Matthey
Saturday 11:45 AM - 12:45 PM Youth Theatre 12 - 17 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA Kristen Matthey
Saturday 9:15 AM - 10:00 AM Kindy & Pre-Primary 3-5 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA Justin Lowson
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA Justin Lowson
Saturday 10:45 AM - 11:45 AM Upper Primary 9 - 12 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA Kristen Matthey
Saturday 11:00 AM - 12:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA Justin Lowson
Saturday 12:00 PM - 1:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA Justin Lowson
Saturday 11:00 AM - 12:00 PM Lower and Upper Primary 5 - 12 years The Hub of The Hills, Mundaring WA Merylena Sulak
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Aveley Community Centre, Aveley WA Justin Lowson
Monday 3:30 PM - 4:15 PM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Greenfields Family Community Centre, Mandurah WA Kristen Matthey
Monday 3:30 PM - 4:15 PM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Greenfields Family Community Centre, Mandurah WA Kristen Matthey
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA Kerry Jones
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA Kerry Jones
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA Kerry Jones
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Aveley Community Centre, Aveley WA Justin Lowson
Tuesday 4:30 PM - 5:30 PM Lower and Upper Primary 5 - 12 years Dianella Scout and Guide Hall, Dianella WA Merylena Sulak
Tuesday 5:30 PM - 6:30 PM Youth Theatre 12 - 17 years Dianella Scout and Guide Hall, Dianella WA Merylena Sulak
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA Justin Lowson
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA Justin Lowson
Tuesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA Justin Lowson
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Secret Harbour Surf Life Saving Club, Secret Harbour WA Kristen Matthey
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Secret Harbour Surf Life Saving Club, Secret Harbour WA Kristen Matthey
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Baptist Church Hall, Thornlie WA Kerry Jones
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Baptist Church Hall, Thornlie WA Kerry Jones
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower and Upper Primary 5 - 12 years Woodlupine Family Centre, Forrestfield WA Merylena Sulak
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Bob Daniel Community Centre, Inglewood WA Justin Lowson
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Bob Daniel Community Centre, Inglewood WA Justin Lowson
Tuesday 3:45 PM - 4:00 PM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Scarborough Community Centre, Scarborough Wa Justin Lowson
Tuesday 4:30 PM - 5:30 PM Lower Primary 5 - 8 years Scarborough Community Centre, Scarborough Wa Justin Lowson
Tuesday 5:30 PM - 6:30 PM Upper Primary 9 - 12 years Scarborough Community Centre, Scarborough Wa Justin Lowson
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Victoria Park RSL Club, Victoria Park WA Justin Lowson
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Victoria Park RSL Club, Victoria Park WA Justin Lowson
Wednesday 4:30 PM - 5:30 PM Lower Primary 5 - 8 years Loftus Community Centre, Leederville WA Justin Lowson
Wednesday 5:30 PM - 6:30 PM Upper Primary 9 - 12 years Loftus Community Centre, Leederville WA Justin Lowson
Wednesday 3:45 PM - 4:30 PM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Loftus Community Centre, Leederville WA Justin Lowson
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA Justin Lowson
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA Justin Lowson
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA Justin Lowson
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Karrinyup Community Centre, Karrinyup WA Justin Lowson
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Karrinyup Community Centre, Karrinyup WA Justin Lowson
Saturday 9:15 AM - 10:00 AM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Wembley Community Centre, Wembley WA Justin Lowson
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years Wembley Community Centre, Wembley WA Justin Lowson
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA Justin Lowson
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA Justin Lowson
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA Justin Lowson
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA Justin Lowson
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA Justin Lowson
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA Justin Lowson
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA Justin Lowson
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA Justin Lowson
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA Justin Lowson
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA Kerry Jones
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA Kristen Matthey
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA Kristen Matthey
Thursday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA Kristen Matthey
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Willetton Pavilion, Willetton WA Kerry Jones
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Willetton Pavilion, Willetton WA Kerry Jones
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Willetton Pavilion, Willetton WA Kerry Jones
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Harvest Lakes Community Centre, Atwell WA Kerry Jones
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Harvest Lakes Community Centre, Atwell WA Kerry Jones
Thursday 3:45 PM - 4:30 PM Kindy & Pre-Primary (3-5 years) Morley Scout Hall, Morley WA Merylena Sulak
Thursday 4:30 PM - 5:30 PM Lower Primary 5 - 8 years Morley Scout Hall, Morley WA Merylena Sulak
Thursday 4:30 PM - 5:30 PM Upper Primary 9 - 12 years Dianella Scout and Guide Hall, Dianella WA Merylena Sulak
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth Merylena Sulak
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth Merylena Sulak
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth Merylena Sulak
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA Justin Lowson