Northern Suburbs Drama Classes

Meet Northern Suburbs Drama Principal: Justin & Janet Lowson

Justin & Janet say: “We love the difference we can make to the lives of our drama students through giving them a voice, enabling them to express themselves and empowering them through language. Our drama programme is certainly something that we feel passionate about and we are thrilled to be able to bring it to so many children across the Northern suburbs”.

Enquire / Enrol Today

Please click the Class name for more information and for location details. We even included a Google Map for you.

Weekday Class Time Class Name Location
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Aveley Community Centre, Aveley WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Aveley Community Centre, Aveley WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Tuesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Friday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Saturday 9:15 AM - 10:00 AM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 11:00 AM - 12:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 12:00 PM - 1:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA

Or choose from one of the other classes:

Browse the table below to find alternative classes. We're sure there's one to fit your schedule.

Weekday Class Time Class Name Location
Monday 3:30 PM - 4:15 PM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Greenfields Family Community Centre, Mandurah WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Aveley Community Centre, Aveley WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Bob Daniel Community Centre, Inglewood WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Monday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Composite 5 - 12 years Greenfields Family Community Centre, Mandurah WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Aveley Community Centre, Aveley WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Bob Daniel Community Centre, Inglewood WA
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth
Monday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Greenfields Family Community Centre, Mandurah WA
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Ranford Pavilion, Canning Vale WA
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Duncraig Lutheran Chrurch Hall, Duncraig WA
Monday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Salvation Army Hall Community Church Hall, Swan View Perth
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Composite 5 - 12 years Kelmscott Hall Multi-Purpose Room, Kelmscott WA
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Secret Harbour Surf Life Saving Club, Secret Harbour WA
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Scarborough Community Centre, Scarborough Wa
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Victoria Park RSL Club, Victoria Park WA
Tuesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Tuesday 4:30 PM - 5:30 PM Composite 5 - 12 years Dianella Scout and Guide Hall, Dianella WA
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Secret Harbour Surf Life Saving Club, Secret Harbour WA
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Scarborough Community Centre, Scarborough Wa
Tuesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Victoria Park RSL Club, Victoria Park WA
Tuesday 5:30 PM - 6:30 PM Youth Theatre 12 - 17 years Dianella Scout and Guide Hall, Dianella WA
Tuesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Rob Baddock Hall, Kallaroo WA
Wednesday 3:30 PM - 4:15 PM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Loftus Community Centre, Leederville WA
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Mandurah Yacht Club, Halls Head WA
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Willetton Pavilion, Willetton WA
Wednesday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Wednesday 4:15 PM - 5:15 PM Lower Primary 5 - 8 years Loftus Community Centre, Leederville WA
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Mandurah Yacht Club, Halls Head WA
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Wednesday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Willetton Pavilion, Willetton WA
Wednesday 5:15 PM - 6:15 PM Upper Primary 9 - 12 years Loftus Community Centre, Leederville WA
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years St Nicholas Church Hall, Floreat WA
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Kingsley Church of Christ Hall, Kingsley WA
Wednesday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Willetton Pavilion, Willetton WA
Wednesday 6:15 PM - 7:15 PM Youth Theatre 12 - 17 years Loftus Community Centre, Leederville WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Composite 5 - 12 years Harvest Lakes Community Centre, Atwell WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Karrinyup Community Centre, Karrinyup WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA
Thursday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Morley Scout Hall, Morley WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Karrinyup Community Centre, Karrinyup WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Kingsway Indoor Sports Stadium, Madeley WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Quinns / Mindarie Community Centre, Mindarie WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA
Thursday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Morley Scout Hall, Morley WA
Thursday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Warnbro Community Church Hall, Warnbro WA
Friday 3:45 PM - 4:45 PM Lower Primary 5 - 8 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Mary Davies Library and Community Centre, Baldivis WA
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Friday 4:00 PM - 5:00 PM Lower Primary 5 - 8 years Cottesloe Community Scout Hall, Cottesloe WA
Friday 4:30 PM - 5:30 PM Upper Primary 9 - 12 years Immaculate Conception Parish Hall, East Fremantle WA
Friday 4:45 PM - 5:45 PM Upper Primary 9 - 12 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Mary Davies Library and Community Centre, Baldivis WA
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Friday 5:00 PM - 6:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Cottesloe Community Scout Hall, Cottesloe WA
Friday 5:30 PM - 6:30 PM Youth Theatre 12 - 17 years Immaculate Conception Parish Hall, East Fremantle WA
Friday 5:45 PM - 6:45 PM Youth Theatre 12 - 15 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA
Friday 6:00 PM - 7:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Currambine Community Centre, Currambine WA
Friday 6:45 PM - 7:45 PM Youth Theatre 15 - 17 years Jack Healey Centre, Kalamunda WA
Saturday 9:00 AM - 9:45 AM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA
Saturday 9:15 AM - 10:00 AM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 9:15 AM - 10:00 AM Pre-School (Kindy) 3 - 5 years Wembley Community Centre, Wembley WA
Saturday 9:30 AM - 10:30 AM Lower Primary 5 - 8 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA
Saturday 9:45 AM - 10:45 AM Lower Primary 5 - 8 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years The Hub in the Hills, Mundaring WA
Saturday 10:00 AM - 11:00 AM Lower Primary 5 - 8 years Wembley Community Centre, Wembley WA
Saturday 10:30 AM - 11:30 AM Upper Primary 9 - 12 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA
Saturday 10:45 AM - 11:45 AM Upper Primary 9 - 12 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA
Saturday 11:00 AM - 12:00 PM Upper Primary 9 - 12 years The Hub in the Hills, Mundaring WA
Saturday 11:00 AM - 12:00 PM Upper Primary 9 - 12 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA
Saturday 11:30 AM - 12:30 PM Youth Theatre 12 - 17 years Uniting Church Hall Kardinya, Kardinya WA
Saturday 11:45 AM - 12:45 PM Youth Theatre 12 - 17 years Westerly Family Centre, Cooloongup WA
Saturday 12:00 PM - 1:00 PM Youth Theatre 12 - 17 years Greenwood Uniting Church Hall, Greenwood WA